1. Lokalizacja i opis ogólny założenia
Trzebiel (niem. Treibel) to mała miejscowość położona w zachodniej części województwa lubuskiego. Dawniej posiadała prawa miejskie, ale obecnie jest siedzibą gminy wiejskiej.
O historii miasta świadczą unikalne zabytki, do których należą: miejsce straceń wraz z szubienicą miejską z XV–VI w., mury miejskie, baszta1 (XIV w.), park miejski (XIX w.) oraz omawiany pałac (1601 r.). Rezydencja wraz z parkiem znajdują się przy ul. Zamkowej, tuż za dawnymi murami miejskimi, w południowo-zachodniej części miejscowości. [ilustr.] Pałac usytuowany jest na zboczu stromej skarpy posesji, prowizorycznie ogrodzonej i gęsto porośniętej drzewami. Dawniej do obiektu prowadził most, przerzucony nad suchą fosą, który od dawna jest zawalony. Po zachodniej stronie pałacu, na terenie dawnego parku w ubiegłych latach wybudowana została stacja paliw z restauracją oraz obszernym parkingiem.
Zespół pałacowo-parkowy w Trzebielu to przykład ginącego zabytku. Mimo iż jego wartość zaowocowała wpisem do rejestru zabytków już w 19572 r., to z powodu indolencji właściciela oraz bezradności służb konserwatorskich, nieużytkowany od lat 80. XX w. i niezabezpieczony pałac-ruina i park ograbiony z przestrzeni, stawiają pod znakiem zapytania długie istnienie rezydencji.