Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół pałacowo-parkowy w Trzebielu - Trzebiel - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Trzebiel (niem. Treibel) to mała miejscowość położona w zachodniej części województwa lubuskiego. Dawniej posiadała prawa miejskie, ale obecnie jest siedzibą gminy wiejskiej.

O historii miasta świadczą unikalne zabytki, do których należą: miejsce straceń wraz z szubienicą miejską z XV–VI w., mury miejskie, baszta1 (XIV w.), park miejski (XIX w.) oraz omawiany pałac (1601 r.). Rezydencja wraz z parkiem znajdują się przy ul. Zamkowej, tuż za dawnymi murami miejskimi, w południowo-zachodniej części miejscowości. [ilustr.] Pałac usytuowany jest na zboczu stromej skarpy posesji, prowizorycznie ogrodzonej i gęsto porośniętej drzewami. Dawniej do obiektu prowadził most, przerzucony nad suchą fosą, który od dawna jest zawalony. Po zachodniej stronie pałacu, na terenie dawnego parku w ubiegłych latach wybudowana została stacja paliw z restauracją oraz obszernym parkingiem.

Zespół pałacowo-parkowy w Trzebielu to przykład ginącego zabytku. Mimo iż jego wartość zaowocowała wpisem do rejestru zabytków już w 19572 r., to z powodu indolencji właściciela oraz bezradności służb konserwatorskich, nieużytkowany od lat 80. XX w. i niezabezpieczony pałac-ruina i park ograbiony z przestrzeni, stawiają pod znakiem zapytania długie istnienie rezydencji.

 

Przypisy:

  1. 1) H. E. Kubach, J. Seeger, W. Jung, Kunstdenkmäler des Kreises Sorau und Stadt Forst, Berlin 1939, s. 239 ; Tribel, [w:] “Heimat Jahrbuch für der Kreis Sorau 1942”, Cottbus 1942 , s.105 i nn. Powrót do przypisu 1
  2. 2) http://www.lwkz.pl/web/page/show/id/9,; za: http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/31.12.2014/LBS-rej.pdf [dostęp: październik 2020 r.]. Powrót do przypisu 2

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu