Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół pałacowy w Piotrkowicach - Piotrkowice - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Piotrkowice (do 1945 r. Gross-Peterwitz) to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Prusice. Zlokalizowana jest 10 km od Prusic, na północnym zachodzie gminy, 45 km od Wrocławia. Zabudowa wsi posiada charakter ulicówki rozciągniętą pomiędzy drogą Żmigród-Strupina a wsią Pększyn. Wieś znajduje się w sąsiedztwie Wzgórz Strupińskich. Wzniesienia Strupińskie to mikroregion zwany dawniej Kocimi Górami (niem. Katzengebirge). Teren założenia pałacowego usytuowany jest w północnej części miejscowości; od północy i wschodu graniczy on z drogą gruntową, która niegdyś była łącznikiem między folwarkiem a pobliskimi polami. Od południa zespół sąsiaduje z drogą lokalną, przy której zlokalizowanych jest kilka budynków dawnej zabudowy wsi, m.in. po przeciwnej stronie zajazd „Pod Afrykańczykiem” z końca XIX w. Od zachodu droga wojewódzka prowadzi: na północ do Żmigrodu, na południe w stronę Strupiny, gdzie od czasów późnego renesansu znajdował się kościół parafialny dla dóbr piotrkowickich.

Zespół pałacowy składa się z pałacu, parku położonego na północ i wschód od pałacu oraz folwarku. Na południe od pałacu usytuowany jest zespół zabudowy, złożony z ujeżdżalni z częścią mieszkalną, stajni z częścią mieszkalną oraz rządcówki; wszystkie te obiekty zbudowane zostały ok. 1850 r. w jednolitym neogotyckim stylu Na zachód od pałacu znajduje się dawny folwark ze spichlerzem klasycystycznym z przełomu XVIII i XIX w. [ilustr.] Jest on ukryty za zachodnią częścią parku, która kiedyś była barokowym ogrodem.

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu