Opis parku - Zespół pałacowo-parkowy w Sławie - Sława - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

4. Opis parku

Park zachowany w granicach historycznych, o łącznej powierzchni 13 ha, złożony z terenu dawnego ogrodu ozdobnego, usytuowanego między pałacem a Jeziorem Sławskim (około 3 ha) oraz otulającego go parku krajobrazowego z lat 1853-1854 (proj. E. Petzold), ciągnącego się wzdłuż wschodniego i południowo-wschodniego brzegu Jeziora Sławskiego (około 10 ha)87. Pałacowa część parku wraz z dziedzińcem, znajdująca się obecnie w rękach prywatnych, od wielu lat pozbawiona jest odpowiedniej opieki i pielęgnacji, porośnięta samosiewami i roślinnością ruderalną. Dawny podjazd przed pałacem nieczytelny. Pozostała część parku należy do Gminy Miejskiej Sława i wykorzystywana jest jako park miejski.

Przez północną część parku przepływa rzeka Czernica, zaś w części centralnej usytuowany jest staw o nieregularnym kształcie z półwyspem. Układ parku swobodny, powiązany kompozycyjnie i widokowo z Jeziorem Sławskim. Wzdłuż brzegów jeziora wytyczona promenada, pozostały układ dróg swobodny, przez staw i ciek wodny poprowadzone współczesne mostki. Historyczna architektura (grobowiec, dom rybaka, o którym wspomina się w 1924 r.88) oraz elementy małej architektury niezachowane.

Zabytkowy drzewostan reprezentowany nielicznie. Na dziedzińcu oraz za pałacem rosną majestatyczne pojedyncze okazy platanów klonolistnych (Platanus x hispanica), sosen czarnych (Pinus nigra), żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), daglezji zielonej (Pseudotsuga menziesii) i kasztanowca białego (Aesculus hippocastanum)89. Gatunkami dominującymi są: robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), olsza czarna (Alnus glutinosa), klon pospolity (Acer platanoides) i lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos)90. Na terenie parku odnotowano ponadto okaz lipy drobnolistnej o brzozolistnej formie liścia (Tilia cordata ʻBetulifoliaʼ)91.

Przypisy:

  1. 87) Powierzchnię całkowitą parku oraz jego poszczególnych części podaję za: M. E. DROZDEK, Sława, park pałacowy, [w:] Zabytkowe parki województwa lubuskiego, BARBARA BIELINIS-KOPEĆ (red.), Zielona Góra 2013, s. 375. Powrót do przypisu 87
  2. 88) O. HELM, op.cit., s. 73. Powrót do przypisu 88
  3. 89) M. E. DROZDEK, Ogrody ozdobne..., s. 269. Powrót do przypisu 89
  4. 90) EADEM, Sława..., s. 376. Powrót do przypisu 90
  5. 91) L.c. Powrót do przypisu 91

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu