Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół pałacowo-parkowy w Dąbrówce Wielkopolskiej - Dąbrówka Wielkopolska - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

Dąbrówka Wielkopolska

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Pałac hrabiego Alberta Strein von Schwartzenau znajduje się w centralnej części wsi. Miejscowość położona jest na wschodnich rubieżach gminy Zbąszynek, która stanowi jednocześnie granicę administracyjną gminy oraz powiatu świebodzińskiego. Wieś znajduje się na wyniosłości Wału Zbąszynkowskiego, którego kulminacyjny punkt o wysokości 89 m n.p.m znajduje się na zachód od niej1. Dąbrówka Wielkopolska (do 1945 r. niem. Gross Dammer) jest charakterystyczną wsią o układzie przestrzennym owalnicy, rozplanowaną na osi północ-południe. Jej pierwotne rozplanowanie do dnia dzisiejszego pozostało nie zatarte, a centralny punkt miejscowości stanowi wiejski staw o powierzchni 0,5 ha, położony na nawsiu. [ilustr.] Staw okalają drogi, od wschodu ulica Główna, od północy ulica Poznańska, zaś od zachodu ulica Mała. To właśnie przy niej usytuowane jest założenie pałacowo-parkowe, ograniczone od północy i zachodu ulicami Poznańską i Piastowską, zaś od południa terenami dawnej zabudowy folwarcznej, obecnie mieszkaniowej jednorodzinnej. [ilustr.] Do czasów współczesnych z dawnego założenia folwarcznego zachowały się tylko nieliczne obiekty, tj. stodoła oraz budynek dawnej gorzelni. Park znajduje się za elewacją tylną obiektu w kierunku zachodnim. Na południe od stawu i pałacu zlokalizowany jest kościół wraz z wiejską dzwonnicą. [ilustr.] Elementy te tworzą dominanty przestrzenne miejscowości.

Przypisy:

  1. 1) A. Worobiec, Zbąszynek. Miasto i węzeł kolejowy na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Szkic historyczny, Zbąszynek 2003, s. 187. Powrót do przypisu 1

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu