Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół pałacowo-parkowy w Bieczu - Biecz - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Zespół rezydencjonalny w Bieczu położony jest w pd.-wsch. części miejscowości. Od wsi oddzielony jest drogą wojewódzką nr 286 z Biecza do Gubina, której fragment przed pałacem wybudowany został po wojnie. Dlatego dzisiaj dawny majątek biecki wydaje się być poza miejscowością, wybudowany na otwartej przestrzeni w otoczeniu pól i zadrzewień śródpolnych [ilustr.]. Do czasów współczesnych z dawnego założenia folwarcznego zachowało się kilka obiektów. Przy wspomnianej drodze stoi unikalna wieża bramna (1683), za którą znajdują się zabytkowa oficyna (XVIII w.), budynek folwarczny, pałac (przed 1614) i park (XVII w.). Za budynkiem bramnym, tuż przy pałacowej oficynie otwiera się dawne podwórze folwarczne, którego dziedziniec tworzą budynki gospodarcze i fabryczne z lat 80. XX w. oraz obcy stylistycznie współczesny budynek mieszkalny. Dawniej podwórze gospodarcze od dziedzińca honorowego oddzielało okazałe ogrodzenie z ozdobną bramą [ilustr.]. Dzisiaj pozbawione dekoracji figuralnych filary są jedyną jego pozostałością. Wejście do pałacu poprzedza brukowany podjazd w kształcie podkowy, przed którym znajduje się kamienny basen nieczynnej fontanny, całkowicie przysłonięty przez rośliny. Na niewielkim wzgórzu na zachód od majątku dominuje ceglany kościół (1721, proj. Georg Bähr). Ze względu na swą idealną akustykę, poza celami liturgicznymi, wykorzystywany jest jako sala koncertowa.

 

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu