Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny w Siecieborzycach - Siecieborzyce - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny w Siecieborzycach (niem. Rückersdorf) położony jest około 35 km na południe od Zielonej Góry, przy drodze prowadzącej z Witkowa do Kożuchowa. Leży on w południowej części wsi o układzie łańcuchowym, na południowy zachód od kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Na wschód od założenia przepływa rzeka Brzeźniczanka oraz prowadzi główna droga. Cały kompleks rozciąga się na osi wschód-zachód.

Założenie, które obecnie jest w stanie częściowej ruiny, zachowało w ogólnym zarysie swój historyczny układ. Składa się ono z pałacu, otoczonego od południa parkiem o nieczytelnych dziś formach, oraz zabudowań folwarcznych położonych wzdłuż osi wschód-zachód, po północnej stronie pałacu. Zabudowa ta charakteryzuje się nieregularnym układem, złożonym z wolnostojących budynków gospodarczych, w skład których wchodzą: czworak, powstały w 1818 roku, obora wybudowana rok później oraz dwie stodoły z pierwszej połowy XIX wieku1. Wszystkie budynki folwarczne wymurowane zostały z cegły i są budowlami parterowymi. Zgromadzono je dookoła podwórza o lejowatym, zwężającym się ku zachodowi planie, który to jest jednocześnie dziedzińcem poprzedzającym główne wejście do pałacu [ilustr.]. Przez środek zabudowań biegnie droga, prowadząca do Jelenina, zamknięta od strony zachodniej bramą.

 

Przypisy:

  1. 1) S. Kowalski, Zabytki Środkowego Nadodrza: katalog architektury i urbanistyki, Zielona Góra 1976, s. 204. Powrót do przypisu 1

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu