Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny w Broniszowie - Broniszów - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny w Broniszowie (niem. Brunzelwaldau) zlokalizowany jest około 17 km na zachód od Nowej Soli i około 19 km na południe od Zielonej Góry. Wieś położona jest u zbiegu dróg prowadzących na Kożuchów, Żagań i Mirocin Dolny. Założenie usytuowane w południowej części wsi o wrzecionowatym układzie ruralistycznym, po wschodniej stronie głównej drogi, rozciąga się na osi północ-południe. Na północ od zespołu znajduje się barokowy szpital wiejski oraz kościół pw. św. Anny. [ilustr.]

Założenie, które na przestrzeni stuleci było przekształcane i dostosowywane do nowych potrzeb, do dziś, za wyjątkiem parku, zachowało swój historyczny układ. W jego centrum położony jest pałac z fasadą zwróconą ku północy. Po południowej stronie zlokalizowano dawny park krajobrazowy o obecnie nieczytelnej formie. Na północ od rezydencji natomiast powstały zabudowania folwarczne, na które składa się pięć budynków gospodarczych (dawniej pełniły funkcję stajni, wozowni, magazynów oraz oficyn), tworzących zarys litery „U”, co wraz z pałacem daje rzut kwadratu. [ilustr.] [ilustr.] [ilustr.] Obecnie zabudowania te częściowo popadły w ruinę, częściowo zaś zostały zaadaptowane na mieszkania.

 

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu