Opis parku - Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny w Broniszowie - Broniszów - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

4. Opis parku

Ogród otaczający broniszowski pałac, został założony około 1700 roku79, jednak jego kompozycja jest dziś nieznana.

W połowie XIX wieku jego powierzchnia została powiększona do około 9,5 ha80, a kompozycję przekształcono na swobodnie formowany park krajobrazowy81. Pośród drzewostanu, jaki wówczas znajdował się w parku wymienić można takie gatunki jak dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, jawor, grab, jesion wyniosły, olszę czarną, wiąz szypułkowy i robinię akacjową82. Obecnie nieznane pozostają źródła archiwalne, zarówno pisane, jak i ikonograficzne, które pozwalałyby na odtworzenie jego układu czy podanie nazwiska projektanta.

Obecnie forma parku jest niemal zupełnie zatarta. Po wschodniej stronie pałacu zachował się staw parkowy. Za nim, na osi rozciąga się pozostałość po polanie widokowej83, na końcu której umieszczono dawniej dwa prostokątne stawy, dziś zarośnięte84. [ilustr.] Od strony zachodniej granicę parku wyznacza szpaler dębów czerwonych85. Integralną częścią pałacowego parku jest aleja lipowa86, która rozciąga się między zabudowaniami folwarcznymi, a drogą przy której leży cmentarz ewangelicki, wraz z wieżą, będącą pozostałością po wzniesionym tam w końcu XIX wieku kościele ewangelickim87.

 

Przypisy:

  1. 79) S. Kowalski, op. cit., s. 45. Powrót do przypisu 79
  2. 80) Ibidem. Powrót do przypisu 80
  3. 81) Ibidem. Powrót do przypisu 81
  4. 82) Zabytkowe parki…, red. B. Bielinis-Kopeć, s. 40. Powrót do przypisu 82
  5. 83) S. Kowalski, op. cit., s. 45. Powrót do przypisu 83
  6. 84) Zabytkowe parki…, red. B. Bielinis-Kopeć, s. 40. Powrót do przypisu 84
  7. 85) Ibidem. Powrót do przypisu 85
  8. 86) Ibidem. Powrót do przypisu 86
  9. 87) A. Tomaszewski, op. cit., s. 40. Powrót do przypisu 87

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu