Park - Zespół dworsko-parkowy w Świdnicy - Świdnica - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

4. Park

Utrzymane fragmenty parku przy założeniu dworskim w Świdnicy pochodzą prawdopodobnie z końca XVIII w. Wygląd posiadłości w otoczeniu zabudowań folwarcznych, parku i ogrodów znany jest z rycin B.F. Wernera pochodzących z 2 poł. XVIII w. Na jednej z nich dwór zajmował centralne miejsce, a przylegał do niego dziedziniec folwarczny otoczony sadami. Za dworem znajdował się mniejszy dziedziniec, okolony budynkami, a w dalszej części rozciągły się sady. Obszar ogrodu podzielony był na dwie części, zajmował miejsce po stronie pn.-wsch. dworu, a ogrodzony był kamienno-ceglanym murem, którego fragment zachował się do dzisiaj w południowej części. Honorowy dojazd do dworu prowadził od okazałej bramy przez ogród na dziedziniec dworski [ilustr.]. Po lewej stronie od wjazdu znajdował się przeszklony budynek oranżerii, widoczny na drugiej z rycin Wernera [ilustr.]. Po prawej od majdanu folwarcznego, przy ogrodzeniu, znajdowała się kordegarda. Część ozdobna ogrodu miała kompozycję symetryczną, charakterystyczną dla założeń renesansowych i barokowych. Droga główna, a jednocześnie oś kompozycyjna wsch.-zach. podkreślona została aleją prowadzącą do dalszej części ogrodu, zakomponowanej geometrycznie na kwatery z niską roślinnością, kończącą się przy fontannie. Na skrzyżowaniu dróg znajdowała się kolejna fontanna. Całą część parkową okalał wysoki żywopłot. Na południe od parku i na wschód od podwórza gospodarczego rozciągał się ogród i sad owocowy, który łączył się z dziedzińcem dworskim.

Jak wynika z mapy topograficznej z 1896 r. [ilustr.], na przestrzeni 150 lat założenie parkowe zyskało nowy układ. Nie jest wiadome za czasów którego z właścicieli dokonano przebudowy parku. Z mapy wynika jednak, że jego obszar został powiększony o część zajmującą uprzednio sady owocowe. Zmieniono również kompozycję z symetrycznego ogrodu z częścią sadową na park romantyczno-krajobrazowy, o swobodnie rozplanowanych ścieżkach opartych na planie koła. W części wschodniej parku znajdował się zbiornik wodny. Stąd droga wiodła na północ, w kierunku sadów. Natomiast w lesie w kierunku południowo-wschodnim znajdował się folwark leśny należący do majątku, który dziś jest niewielką osadą znaną jako Łochowo27.

Pozostałość po parku krajobrazowym w zespole dworsko – folwarcznym w Świdnicy została uporządkowana w latach 70. XX w. Obecnie w dawnej części ogrodu ozdobnego wprowadzony został regularny układ ścieżek, o nawierzchni mineralnej [ilustr.]. Kwatery wyznaczają żywopłoty z ligustru pospolitego (Ligustrum vulgare). W kwaterach swobodnie rozmieszczone są drzewa i wysokie krzewy. W 1988 r. wykonana została inwentaryzacja drzew. Spisano wówczas 162 okazy zaliczane do 19 gatunków28. Ilościowo dominowały wówczas topole (Populus sp.), klony pospolite (Acer platanoides), klony jawory (Acer pseudoplatanus) oraz wiązy szypułkowe (Ulmus laevigata). W warstwie krzewów dominował jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius). Do drzew charakterystycznych, wskazujących na kompozycję parkową należą platan klonolistny (Platanus hispanica[ilustr.] i dąb szypułkowy o formie piramidalnej (Quercus robur ‘Fastigiata’). Na terenie parku, prócz dawnych drzew znajdują się obiekty związane z działalnością obecnego gospodarza dawnego majątku czyli Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Obszar waloryzują więc rzeźby, repliki przedmiotów i budowli z odległych epok. Park jest pielęgnowany i utrzymywano jako otulina muzeum. Odbywają się tutaj doroczne, plenerowe pikniki archeologiczne.

Przypisy:

  1. 27) M. Drozdek [w;] Zabytkowe parki województwa lubuskiego, red. B. Bielinis-Kopeć, Zielona Góra 2013, s. 425. Powrót do przypisu 27
  2. 28) A. Azwan, R. Azwan, E. Lukas-Janowska. Ewidencja parku zabytkowego w Świdnicy, 1988 r., m-pis w archiwum WUOZ w Zielonej Górze, s. 6. Powrót do przypisu 28

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu