Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół dworsko-folwarczny w Studzieńcu - Studzieniec - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Wieś Studzieniec (niem. Streidelsdorf) zlokalizowana jest w północno-wschodniej części gminy Kożuchów, w odległości ok. 6,5 km na północ od tego miasta. Zespół dworsko-folwarczny położony jest na skraju wsi, w południowej jej części, po zachodniej stronie szosy Kożuchów – Zielona Góra, z której to drogi prowadzi wjazd na teren założenia. Dwór usytuowany jest w południowej pierzei podwórza gospodarczego. Z pozostałych stron prostokątnego podwórza zlokalizowane są pozostałości po wzniesionych w XIX wieku zabudowaniach gospodarczych oraz nakryte dachem naczółkowym oficyny. Po południowej stronie dworu, wzdłuż strumienia o nazwie Mirotka rozciąga się park o charakterze krajobrazowym.

Dwór zwrócony jest fasadą w kierunku północnym, usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu i otoczony z trzech stron fosą (od wschodu, południa i zachodu). Równolegle do południowo-wschodniego brzegu fosy znajduje się prostokątny zbiornik wodny z groblą, która daje początek alei prowadzącej dalej w kierunku parku.

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu