Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zamek w Otyniu - Otyń - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Zespół usytuowany w południowo-wschodniej części miasta, od zachodu i północy sąsiaduje z zabudową miejską, od południa – z nieużytkami. Od strony ul. Mickiewicza (zachodniej) otacza go ogrodzenie żeliwne o formach neogotyckich (1859 r.). Wjazd główny od strony ul. Zamkowej (północnej). W skład założenia wchodzi zamek, ob. ruina elewacją frontową skierowany na północ (północny-zachód), od północy i zachodu otoczony parkiem, od wschodu sąsiadujący z terenem dawnego folwarku (po 1945 r. PGR).

Park o charakterze swobodnym (lata 50. XIX w.), w jego północno-zachodniej części późnoklasycystyczny budynek mieszkalny (1 poł. XIX w., ul. Mickiewicza 12), murowany, dwukondygnacyjny, z ryzalitem środkowym zwieńczonym trójkątnym szczytem, kryty dachem dwuspadowym. Przed elewacją frontową kaplicy zamkowej przy budynku bramnym figura Marii Immaculaty na późnobarokowym postumencie (2 poł. XVIII w.). Najstarsze obiekty w zespole folwarcznym (XVIII w., 1 poł. XIX w.) rozebrane, budynek dawnej fabryki makaronu (lata 80. XIX w.) modernizowany po 1945 r., zachowany zabytkowy komin.

 

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu