Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół pałacowo-parkowy w Brzezince - Brzezinka - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Zespół pałacowo-parkowy zlokalizowany jest we wsi Brzezinka (do 1945 r. Briese), położonej na Równinie Oleśnickiej, na północ od Oleśnicy. Założenie obejmujące pałac wraz z podjazdem, park pałacowy i folwark [ilustr.], znajduje się w zachodniej części wsi, przy trakcie prowadzącym w kierunku południowo-zachodnim do miejscowości Dąbrowa (gdzie łączy się z drogą wojewódzką nr 340) oraz w stronę przeciwną do drogi krajowej nr 25. Założenie usytuowane jest na osi w kierunkach północny-wschód i południowy-zachód, którą wyznacza obsadzona starodrzewem aleja biegnąca na północ, ku terenom leśnym (gdzie przechodzi w leśną drogę do wsi Sosnówka). Prowadzi ona do podjazdu pałacowego (dawnego dziedzińca honorowego), pierwotnie zamkniętego ogrodzeniem założonym na planie półkola oraz flankowanego parą XVIII-wiecznych oficyn dworskich, rozebranych po 1945 r.1 Na osi alei oraz podjazdu (obecnie całkowicie zarośniętego samosiewami) usytuowany jest środkowy ryzalit zrujnowanego gmachu pałacowego [ilustr.]. Od pałacu ku okolicznym lasom wiodą również dwie inne zadrzewione aleje: w kierunku północnym i północno-zachodnim – ta ostatnia przebiega przez dziedziniec prostopadle do zasadniczej osi założenia. Do budynku pałacowego od strony południowo-zachodniej przylega dawny ogród i park zakończony pozostałościami barokowego ogrodzenia z ruinami okazałej bramy. Na południe od pałacu zlokalizowany został czworoboczny majdan dawnego folwarku, otoczony z czterech stron zabudową gospodarczo-dworską, w tym dwoma barokowymi budynkami z okresu budowy rezydencji (ok. 1725) [ilustr.]. Po północnej stronie kompleksu za drogą znajduje się dawny kościół dworski (ob. kościół fil. pw. Wniebowzięcia NMP) na planie centralnym z lat ok. 1736–1751 [ilustr.].

 

Przypisy:

  1. 1) Jedna z oficyn istniała jeszcze około 1969 r., zob. M. Jeżewska, Studium historyczno-architektoniczne pałacu w Brzezince (pow. Oleśnica), PKZ Wrocław, 1969, mps w archiwum Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu, s. 7. Budynek ten został rozebrany najpóźniej pod koniec lat 70. XX w., brakuje bowiem śladów jakiejkolwiek zabudowy w otoczeniu pałacu od strony podjazdu na zdjęciach z ok. 1980 r. Powrót do przypisu 1

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu