Plany rozwoju projektu - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

Plany rozwoju projektu

Zabytki objęte niniejszym projektem stanowią pierwszy etap prac nad opracowaniem, digitalizacją i udostępnieniem obiektów architektury rezydencjonalnej Środkowego Nadodrza oraz archiwaliów ich dotyczących. W kolejnych latach Fundacja Pałac Bojadła zamierza sukcesywnie prowadzić prace nad opracowaniem i udostępnianiem sporządzonych opracowań kolejnych zabytków tego typu.

Na terenie obecnego województwa lubuskiego znajdują się 252 obiekty rezydencjonalne wpisane do rejestru zabytków. Zespoły te, mimo oczywistych walorów historyczno-artystycznych, są najbardziej niedoinwestowanym fragmentem tkanki zabytkowej województwa lubuskiego. Większość z nich jest niedostępna, a założenia parkowe mocno zaniedbane, brakuje również szerszej i przystępnej informacji historycznej i turystycznej na temat tych obiektów.

Tymczasem mają one charakter międzynarodowy poprzez związki zarówno z Niemcami, Prusami, Holandią czy Rzeczpospolitą. Rzetelne opracowanie i udostępnienie informacji na temat zespołów może z jednej strony przyczynić się do zaistnienia ich w świadomości społecznej, z drugiej strony może skłonić lokalne władze do zwiększenia nakładów finansowych na poprawę stanu funkcjonowania tych obiektów.

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu