Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

Polecane pałace

Polecane pałace

„Pałace i parki Środkowego Nadodrza” to projekt Fundacji Pałac Bojadła, który ma na celu zainicjowanie kompleksowego opracowania i cyfrowego udostępniania obiektów zabytkowych architektury rezydencjonalnej w obszarze Środkowego Nadodrza. W jego ramach zostało opracowanych przez historyków i historyków sztuki dziewięć zespołów pałacowo-parkowych, znajdujących się na terenie Ziemi Lubuskiej: renesansowy pałac w Siedlisku, wczesnobarokowy pałac w Zaborze, późnobarokowe pałace w Bojadłach i Kargowej, pałace historyzujące w Wojnowie, Trzebiechowie i Klenicy oraz renesansowy zamek w Sulechowie i średniowieczny zamek w Krośnie Odrzańskim. W kolejnych latach Fundacja zamierza sukcesywnie opracowywać kolejne obiekty.

Każdemu opracowaniu towarzyszą zgromadzone i zdigitalizowane materiały archiwalne oraz ikonograficzne, dotyczące tychże obiektów, znajdujące się w archiwach polskich i zagranicznych oraz zbiorach prywatnych, jak również dokumentacja fotograficzna pokazująca ich aktualny stan.

Jesteśmy przekonani, że realizacja projektu i wytyczenie nowego lubuskiego szlaku turystycznego pod nazwą „Pałace i parki Środkowego Nadodrza”, przyczyni się do promocji turystyki i krajoznawstwa w regionie. Obiekty objęte projektem, ze względu na walory architektoniczne oraz historyczne (ich losy powiązane są z losami znakomitych europejskich rodów – Kottwitzów, Unruhów, Schonaichów, Talleyrandów, von Reussów, Radziwiłłów, Cosel), stanowią bowiem kompleks o dużym potencjale turystycznym. Potencjał ten wzmocniony jest położeniem na szlaku Środkowej Odry oraz na obszarze ponownego ożywania regionalnych tradycji winiarskich, w oparciu o które wyznaczono Lubuski Szlak Wina i Miodu. Szlak turystyczny „Pałace i Parki Środkowego Nadodrza” został wytyczony również w ścisłym powiązaniu z założeniami projektu „Odra dla Turystów 2014”, który skupia się na utworzeniu marin i przystani na Środkowej Odrze, a konkretnie na odcinku Bytom Odrzański – Nowa Sól – Bojadła – Krosno Odrzańskie.

Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Partnerzy

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu