Opis parku - Zespół pałacowo-parkowy w Osetnie - Osetno - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

4. Opis parku

Obecny park krajobrazowy o powierzchni 1,80 hektara powstał w 1 połowie XIX w., choć wcześniej na jego miejscu znajdowało się inne założenie parkowe28. Być może po nim pozostały dwie pomnikowe lipy rosnące przed fasadą pałacu29. [ilustr.] Obecnie park położony jest między dworem a drogą prowadzącą do kościoła. Ma kształt nieregularny, z wysuniętym cyplem na południe, odgrodzony jest ceglanym parkanem. [ilustr.] Jego południowa cześć znajduje się w zagłębieniu terenu – pierwotnie znajdował się tam staw. Od strony południowej park graniczy z łąką z widokiem na rzekę Barycz.

Obecnie park jest bardzo zakrzaczony i przekształcony, a przez to bezstylowy. Układ dróg parkowych jest zatarty, podobnie jak pierwotne kompozycje nasadzeń. Przypuszczalnie pierwotnie w parku znajdowały się osie widokowe na pobliskie łąki. Obecnie w parku nadmiernie rozmnożyła się robinia [ilustr.], po 1945 r. pobudowano w nim kurniki, komórki oraz oborę, część wygrodzono na ogródki30. Część parku jest zaśmiecona. Pozostały właściwie tylko drzewa rodzimego pochodzenia, wyłączając może kasztanowce zwyczajne i dęby czerwone. Na wspomnianym południowym cyplu parku zachowała się grupa dębów szypułkowych w wieku ok. 150 lat.

Przypisy:

  1. 28) K. Bojarczuk, T. Bojarczuk, A. Chodun, Park w Osetnie, Warszawa 1978 [b.s.]. Powrót do przypisu 28
  2. 29) Obecnie lewa lipa zachowała się tylko w połowie, jeszcze w 1978 r. miała oba pnie. Powrót do przypisu 29
  3. 30) K. Bojarczuk, T. Bojarczuk, A. Chodun, op. cit. Powrót do przypisu 30

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu