Opis parku - Zespół dworsko-parkowy w Dziewinie - Dziewin - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

4. Opis parku

Od południa znajduje się nieduży (2,5 hektara) park angielski powstały pomiędzy 1790 a 1822 rokiem73, założony na planie prostokąta. Parku nie ma na planach z lat 1788–90, a jest już jego rozrys na planie z 1822 r. Najważniejsze jego elementy to polana widokowa z okrągłym piaskowcowym basenem [ilustr.], dookoła niej poprowadzone ścieżki oraz kanał doprowadzający wodę do zlokalizowanego na południowo-zachodnim krańcu oczka wodnego. Już w drugiej połowie lat 70. XX w. kanał był wyschnięty, a ścieżki w większości zarośnięte. Od strony pól park odgraniczony został szpalerem grabowym, natomiast od strony wschodniej, gdzie prowadziła główna droga we wsi, prawdopodobnie ciągiem wiązów i topoli (w 1977 r. większość była uschnięta lub wycięta). [ilustr.] Cieki wodne porośnięte były szpalerami drzew. Ogród warzywny z lodownią znajdował się po zachodniej stronie dworu, obecnie w tym miejscu jest prywatne gospodarstwo i teren ten jest znacznie przekształcony. Ze starodrzewu zachowała się aleja lipowa, grupa świerków, dwa skrzydłorzechy kaukaskie oraz dwa egzemplarze dębów szypułkowych w formie piramidalnej. Cały park jest bardzo zarośnięty. Polana przed dworem zarosła samosiejkami i drzewami owocowymi. Ok. 2005 r. mieszkańcy przeprowadzili wycinkę samosiewów i sprzątanie parku. [ilustr.]

Przed dworem, przypuszczalnie w połowie XIX w., posadzono dwie lipy74, z których pozostała jedna i ma obecnie rozmiary pomnikowe (obwód ok. 400 cm w pierśnicy). [ilustr.] Przed nimi w XIX w. znajdował się półkolisty szpaler z topoli, później zastąpionymi morwami. Te udokumentowane były jeszcze w 1977 r.75, obecnie zachowało się jedynie kilka sztuk.

 

Przypisy:

  1. 73) M. Frankowska, M. Kujawa, op. cit. Parku nie ma na planach z lat 1788–90, a jest już jego rozrys na planie z 1822 r. Powrót do przypisu 73
  2. 74) Widoczne na rycinie A. Dunckera, zob. M. Frankowska, M. Kujawa, ibidem. Powrót do przypisu 74
  3. 75) M. Frankowska, M. Kujawa, op.cit.. Powrót do przypisu 75

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu