Opis architektury i wystroju architektonicznego zamku - Zamek w Otyniu - Otyń - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

3. Opis architektury i wystroju architektonicznego zamku

Obiekt renesansowo-barokowy z reliktami średniowiecznymi, murowany z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej z domieszką rudy darniowej (kaplica, skrzydło zachodnie), czteroskrzydłowy, z wewnętrznym prostokątnym dziedzińcem, środkowa część skrzydła południowego zawalona. Skrzydło frontowe z budynkiem bramnym, zawierającym pozostałości budowli z okresu średniowiecza (widoczny gotycki wątek cegieł), skierowane na północ (północny-zachód). Od strony zachodniej przylega do niego dawna kaplica, stanowiąca dominantę zespołu. Budynek bramny i kaplica dwukondygnacyjne, skrzydła północne i wschodnie trzykondygnacyjne, skrzydło zachodnie z sutereną, trzykondygnacyjne, skrzydło południowe dwukondygnacyjne. Konstrukcje dachowe nad skrzydłami zamku zawalone, zabezpieczona jedynie kaplica.

Na elewacjach kaplicy zachowane resztki pierwotnego, barokowego wystroju architektonicznego w postaci podziałów pilastrowych, obramień otworów okiennych oraz faliście wykrojonych naczółków. [ilustr.] Pozostałości wystroju z tego samego okresu widoczne także na elewacjach skrzydła zachodniego (południowo-zachodniego), dwunastoosiowego, przeprutego otworami umieszczonymi na osi. Podział poziomy elewacji zachodniej tej części budowli, z wyodrębnionym, wysokim cokołem, wyznacza silnie zaznaczony gzyms kordonowy profilowany, podziały pionowe zaś – parzyste pilastry pseudojońskie i pseudotoskańskie, między którymi rozmieszczono otwory okienne na osi. Otwory dolnej kondygnacji posiadają profilowane opaski z uszakami, kondygnacji górnej – naczółki. Elewacja skrzydła zachodniego od strony dziedzińca artykułowana pilastrami pseudotoskańskimi w wielkim porządku, w przyziemiu częściowo otwarte krużganki, okna wyższej kondygnacji w profilowanych obramieniach, z podokiennikami i naczółkami jak na elewacji kaplicy. [ilustr.] Elewacja skrzydła wschodniego od strony dziedzińca rozczłonkowana pilastrami pseudotoskańskimi w wielkim porządku, elewacja wschodnia tego skrzydła szesnastoosiowa, przepruta otworami na osi i zwieńczona gzymsem koronującym profilowanym. Przy narożnikach północnym i południowym murowane przypory. [ilustr.]

Wnętrza skrzydeł północnego i południowego jednotraktowe, skrzydeł zachodniego i wschodniego jednotraktowe z korytarzem od strony dziedzińca. Wnętrze kaplicy jednoprzestrzenne, nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami, zdewastowane; na ścianach nieliczne pozostałości wystroju sztukatorskiego.

 

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu